top of page

Rysunek Ołówkiem

Zaktualizowano: 23 sie 2022

Z tego artykułu dowiesz się co to oznacza dobre operowanie ołówkiem.

Czy wiesz jaka jest różnica między kompozycją statyczną a dynamiczną. Jeżeli zajmujesz się rysowaniem to powinieneś to wiedzieć. Z tego wpisu dowiesz się jak wygląda kompozycja dynamiczna.


Ołówek to najczęściej spotykana technika w rysunku. Od niej się zaczyna. Rysunek ołówkiem może osiągnąć poziom realizmu jakiego nie uda się stworzyć żadną inną techniką.


 

Ten artykuł też może Ci się przydać:


 

Na tej podstronie zobaczysz takie przykłady rysunków ołówkiem, że sam nabierzesz chęci żeby coś narysować.



Najlepszy rysunek tygodnia



Na samym początku zobacz ten rysunek ołówkiem Heleny Pęgier. Za tę pracę Hela dostała od nas tytuł Rysunku Tygodnia. Trzeba przyznać że świetnie to narysowała.

Zawsze jest pytanie jak długo powstawała taka praca. Długo. Autorka rysowała ją po kawałku przez kilka tygodni. Nie ma to jednak znaczenia w obliczu jakości jaką uzyskała.

Helena była uczennicą kursu rysunku Domin. A teraz jest naszą prowadzącą. No ale ktoś taki z powodzeniem może już uczyć innych. A my cieszymy się, że umiemy doprowadzić do takiego poziomu.


 
 


Czas na kolejny świetny rysunek


A tu super potraktowanie tematu Tum pod Łęczycą.

Autorką tego rysunku ołówkiem jest Daria Chmielewska. Pamiętam jak dziś ... Daria przygotowywała się do matury i miała wielki dylemat. Rysować czy uczyć się. No i chęć rysowania zwyciężyła.

Finał uczęszczania na lekcje rysunku był wyjątkowo dobry. Daria z powodzeniem dostała się na architekturę i to w czołówce.

Co mi osobiście podoba się najbardziej?

Myślę, że taki sielski charakter. Ta kwietna łąka z przodu robi dobrą robotę.

Temat Tum pod Łęczycą jest elementem programu naszej nauki rysunku którą serwujemy kandydatom na architekturę



Czas na prawdziwą bombę jeżeli chodzi o rysunek ołówkiem


Autorem poniższej pracy jest Bartłomiej Koter nasz wieloletni wykładowca. Bartek przygotował dla nas olbrzymią ilość świetnych tutoriali rysowanych ołówkiem.

To jest jeden z nich. Z naszej warszawskiej siedziby najbliżej nam do sklepu plastycznego Tinta. Idąc do niego mija się kościół Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Co prawda zasłonięty jest jakimś PRL-owskim bloczydłem ale ja Wojciech Domińczak nadkładam trochę drogi żeby przejść sobie przez ten plac.

Tak też było tym razem. Poszedłem nakupić sobie wszelakich dóbr plastycznych do twórczości. Miałem przy sobie komórkę i przechodząc tamtędy w zimowy mroźny poranek zobaczyłem to genialne światło ślizgające się po elewacji.


Rysunek ołówkiem cz.4 - martwa natura z samowarem

Tak wygląda przykładowa martwa natura w naszej szkole rysunku. Ciekawa jest historia poszczególnych elementów. Najstarszy z nich jest samowar - od roku 1996. Miała go u siebie w domu moja dziewczyna a teraz moja żona :) Gdzieś koło 2000 roku trafiła do Domina ta drewniana kanka do wyrobu masła. Kupiłem ją na targu w Łowiczu. Ceglany pustak dymowy jest od czasu budowy domu moich rodziców. Został po jej zakończeniu i tak jest. Drewniany kufel kupiłem gdzieś na jakimś kiermaszu rękodzieła. A butelka po winie trafiła kiedy je osuszyliśmy.

I tak w roku 2021 ustawił je Michał Kubicki i tak powstał ten nietuzinkowy rysunek ołówkiem.

 

Rysunek ołówkiem cz.5 - dwunastościany foremne


dwunastościany formne rysunek ołówkiem

 

To jest dopiero jakość perspektywy. Takie ćwiczenia rysunkowe wykonują kandydaci na architekturę. Ale nawet wśród nich są lepsi i gorsi. Ten rysunek wykonał jeden z lepszych z nich - Piotrek Idzikowski.

Tak właśnie kształtuje się kandydatów na asystentów w Szkole rysunku Domin. Wybieram najlepszych z najlepszych i takich którzy będą zaangażowani. Bo inaczej duch Domina by zgasł a nie chcę do tego dopuścić.





Rysunek ołówkiem architektury nowoczesnej

Rysowanie architektury nowoczesnej do łatwych nie należy. Szczególnie kiedy architektura ta jest minimalistyczna i pozbawiona detalu. Wtedy trzeb pokazac w ołówku faktury materiałowe i grę światłem.

Tak jest właśnie w tym rysunku ołówkiem, który przyszedł do nas prosto z Gdańska. Szkoła Rysunku Domin Gdańsk to wybitne miejsce jeżeli chodzi o jakość.

Tylko popatrz na tę subtelność betonowej ściany czuć w niej potęgę i ciężar a jednocześnie te drobne wżery w powierzchni nadają tyle subtelności. Można podejść i do każdej z nich włożyć palec. Znasz pewnie to uczucie kiedy dotykasz twardego zimnego betonu. Dużym plusem tej pracy jest niezwykle dynamiczna kompozycja.


Rysunek ołówkiem dłoni - studium dłoni

Na poniższej pracy możesz zobaczyć ćwiczenie polegające na wielokrotnym powtórzeniu jednej dłoni. Takie ćwiczenie ma wielki sens.

Celem większości rysowników jest tworzenie czegoś własnego. Przerysowywanie zdjęć z czasem przestaje być rozwijające. Ze zdjęcia możesz rysować tylko do momentu kiedy temat nie jest przez Ciebie dopracowany. Kiedy będziesz w stanie powiedzieć "Tak umiem rysować dłonie z głowy" lub "Tak, umiem świetnie cieniować ołówkiem" to dalsze klepanie kopii zdjęć nie ma sensu.

Poniżej masz pracę Iwony, o której śmiało można powiedzieć, że umie rysować dłonie. Nie ma jednak pewności, że jest w stanie narysować każdą dłoń w dowolnym ujęciu. Ja mogę tylko powiedzieć z historii naszej szkoły rysunku, że nie jest to jedyna jej praca.

Dynamiczny kadr - rysunek architektoniczny wież Pragi

Praga czeska to miasto wyjątkowe. Dlatego tak często wybierane jest do filmów hollywódzkich.

Praga jest dużo bardziej kameralna niż wielkie metropolie typu Paryż czy Londyn. Nadaje się do rysowania jak żadne inne miasto.

Szczególnie dla rysowników, którzy nie są na poziomie początkującym ale i nie na zaawansowanym.

Taka właśnie była autorka tego rysunku wykonanego ołówkiem. Jak widać zachwyciła ją masa wież kościelnych. Przedstawiony rysunek to w Szkole Rysunku Domin tzw "Trymestralka" czyli praca wykonana na zaliczenie Trymestru.

To co nas wyróżnia od innych kursów rysunku to właśnie przemyślana taktyka i strategia uczenia

Zmienny walor i wiele gradacji szarości

Ten konkretny rysunek ołówkiem wykonał dla Domina Bartek Koter. Nasz wykładowca i autor najlepszych materiałów pomocniczych właśnie do tej techniki.

To co tu widzisz to pozostałości starej Warszawy. Są to stacje drogi krzyżowej, które otaczają kościół św. Barbary.

Bartek wyśmienicie pokazał tu jak jesienne drzewo rzuca cień na bogatą fakturę ceramiczną. Wraz z czasem cegły zmieniają swój kolor. Jeden stają się ciemniejsze inne pozostają jasne. Takie zjawisko daje rysownikowi możliwość operowania cudownym walorem. Ciekawie wypada porównanie tego rysunku ołówkiem z tym wyżej. Można zobaczyć różnice między poziomem zaawansowanym a średniozaawansowany.


Studium rysunkowe architektury chińskiej


Kolejny rysunek do działu Rysunek Ołówkiem przedstawia studium architektury dalekowschodniej. Kiedy piszę ten akapit to właśnie ta praca dostała tytuł Rysunku Tygodnia - czyli najlepszego rysunku w danym przedziale czasowym.

Autorką jego jest Maja Karwowska, która jednocześnie aplikuje do pracy jako instruktorka na naszych lekcjach rysunku. I trzeba przyznać, że jest na dobrej drodze.









Rysunek ołówkiem - Przestrzeń zielona


Autorem poniższej pracy jest Piotr Banak.

Przepiękny rysunek.

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page